Skip to main content

AAA Aerobatic Competition Team

AAA Aerobatic Competition Team Results

AAA Aerobatic Competition Team
Team AAA, Victorian State Competition, 2016

The Australian Aerobatic Academy promotes and supports its graduates in performing competition aerobatics for the continuous improvement of piloting skill. 

While others may claim to have similar expertise, AAA’s CFI Peter Townsend started his aerobatic competition career with a first-time win at the 1998 Australian National Championships in the Basic category!

Peter and his partner Cassandra are actively involved in competition aerobatics at the local, state and national levels, often acting as Team Coach, Contest Director & Secretary, Chief Judge and still manage to compete at the Unlimited level in their Extra 330SC!

Having also been coached by a few of the world’s champion aerobatic competition pilots such as Matt Hall, Rob Holland, Francois Le Vot and Xavier De Lapperant, Pete & Cass are able to provide an unsurpassed level of training, support and expertise to their competition team.

Fielding a team to almost every Australian competition since it’s inception, with competitors in every grade from Entry to Unlimited, AAA’s results speak for themselves:

AAC Queensland State Competition 2019 – Watts Bridge, Qld

  • 1st Place, Unlimited – Cass Moeller
  • 2nd Place, Unlimited – Peter Townsend
  • 2nd Place, Intermediate – Moray Clowes
  • 3rd Place, Intermediate – Dan Tomic
  • 5th Place, Sportsman – Misty Kime
  • 2nd Place, Graduate – Michael Antolovich
  • 1st Place, Entry – James Anderson
  • 2nd Place, Entry – Stan Hales

AAC Victorian State Competition 2019 – Tocumwal, NSW

  • 1st Place, Unlimited – Cass Moeller
  • 2nd Place, Unlimited – Peter Townsend

AAC South Australian State Competition 2019 – Murray Bridge, SA

  • 1st Place, Unlimited – Cass Moeller
  • 2nd Place, Unlimited – Peter Townsend

AAC National Championships 2018 – Narromine, NSW

  • 1st Place, Unlimited – Cass Moeller
  • 2nd Place, Advanced – Peter Townsend
  • 5th Place, Intermediate – Moray Clowes
  • 2nd Place (H/C), Sportsman – Ray Pearson
  • 3rd Place (H/C), Sportsman – Alex Spurzem
  • 6th Place (H/C), Sportsman – Barry Fearnside
  • 2nd Place, Graduate – Misty Kime
  • 3rd Place, Graduate – Michael Antolovich

AAC NSW State Competition 2018 – Narromine, NSW

  • 1st Place, Unlimited – Cass Moeller
  • 1st Place, Advanced – Peter Townsend
  • 4th Place, Sportsman – Barry Fearnside
  • 5th Place, Sportsman – Ray Pearson
  • 1st Place, Graduate – Misty Kime

AAC Qld State Competition 2018 – Watts Bridge, Qld

  • 1st Place, Unlimited – Cass Moeller
  • 1st Place, Advanced – Peter Townsend
  • 1st Place, Entry – Ben Groth
  • 2nd Place, Entry – Michael Antolovich
  • 3rd Place, Entry – Misty Kime

AAC Vic State Competition 2018 – Tocumwal, NSW

  • 1st Place, Advanced – Peter Townsend
  • 2nd Place, Advanced – Cass Moeller
  • 2nd Place, Intermediate – Moray Clowes
  • 1st Place, Sportsman – Dan Tomic
  • 1st Place, Entry – Misty Kime
  • 2nd Place, Entry – Michael Antolovich

AAC National Championships 2017 – Narromine, NSW

  • 1st Place, Graduate – Finley Lewis
  • 5th Place, Intermediate – Moray Clowes
  • 2nd Place, Advanced – Cass Moeller
  • 3rd Place, Advanced – Peter Townsend

AAC NSW State Competition 2017 – Narromine, NSW

  • 1st Place, Advanced – Cass Moeller
  • 2nd Place, Advanced – Peter Townsend
  • 1st Place, Entry – Craig Botha
  • 2nd Place, Entry – Michael Antolovich
  • 4th Place, Sportsman – Geoff Fields
  • 6th Place, Sportsman – Barry Fearnside

AAC Queensland State Competition 2017 – Watts Bridge, NSW

  • 1st Place, Advanced – Cass Moeller
  • 2nd Place, Advanced – Peter Townsend
  • 2nd Place, Intermediate, Moray Clowes

AAC South Australian State Competition 2017 – Murray Bridge, NSW

  • 1st Place, Advanced – Cass Moeller
  • 2nd Place, Advanced – Peter Townsend

AAC Victorian State Competition 2017 – Tocumwal, NSW

  • 1st Place, Advanced – Cass Moeller
  • 2nd Place, Advanced – Peter Townsend

AAC NSW State Competition 2016 – Narromine, NSW

  • 2nd Place, Advanced – Cass Moeller
  • 2nd Place, Sportsman – Moray Clowes
  • 4th Place, Entry – Craig Botha
  • 6th Place, Entry – Lloyd Galloway
  • 7th Place, Entry – Anthony Famularo
  • 8th Place, Entry – Michael Antolovich
  • 9th Place, Entry – Jacob Antonio
  • 10th Place, Entry – Kara Tompkins

AAC South Australian State Competition 2016 – Murray Bridge, SA

  • 1st Place, Advanced – Cass Moeller
  • 2nd Place, Advanced – Peter Townsend

AAC Queensland State Competition 2016 – Watts Bridge, QLD

  • 1st Place, Advanced – Cass Moeller
  • 3rd Place, Advanced – Peter Townsend
  • 3rd Place, Sportsman – Moray Clowes

AAC Victorian State Competition 2016 – Tocumwal, NSW

  • 1st Place, Advanced – Peter Townsend
  • 2nd Place, Advanced – Cass Moeller
  • 1st Place, Sportsman – Moray Clowes
  • 1st Place – Entry – Finley Lewis
  • 2nd Place – Entry – Alex Spurzem
  • 3rd Place – Entry – Lloyd Galloway
  • 4th Place – Entry – Anthony Famularo

AAC National Competition 2015 – Temora, NSW

  • 2nd Place, Advanced – Peter Townsend
  • 3rd Place, Advanced- Cass Moeller
  • 6th Place, Sportsman – Moray Clowes (H/C)

AAC NSW Competition 2015 – Narromine, NSW

  • 1st Place, Advanced – Cass Moeller
  • 2nd Place, Advanced- Peter Townsend
  • 2nd Place, Sportsman – Tony Wilson
  • 4th Place, Graduate – Barry Fearnside

AAC Queensland Competition 2015 – Watts Bridge, QLD

  • 1st Place, Entry – Jacob Antonio
  • 5th Place, Sportsman – Moray Clowes
  • 3rd Place, Advanced – Cass Moeller
  • 4th Place, Advanced – Peter Townsend

AAC South Australian Competition 2015 – Murray Bridge, SA

  • 1st Place, Advanced – Peter Townsend
  • 2rd Place, Advanced – Cass Moeller

AAC Victorian State Competition 2015 – Tocumwal, NSW

  • 1st Place, Advanced – Peter Townsend
  • 2nd Place, Advanced – Cass Moeller
  • 1st Place, Sportsman – Tim Greaves
  • 2nd Place, Sportsman – Geoff Fields
  • 3rd Place, Sportsman – Matt Smith

AAC National Competition 2014 – Waikerie, SA

  • 1st Place, Graduate – Matt Smith
  • 3rd Place, Graduate – Moray Clowes
  • 2nd Place, Sportsman – Tim Greaves
  • 5th Place, Sportsman – Tony Wilson
  • 2nd Place, Advanced – Pete Townsend
  • 3rd Place, Advanced – Cass Moeller

AAC NSW State Competition 2014 – Narromine, NSW

  • 1st Place, Graduate – Matt Smith
  • 4th Place, Sportsman – Geoff Fields (H/C)
  • 5th Place, Sportsman – Tony Wilson (H/C)
  • 6th Place, Sportsman – Tim Greaves
  • 2nd Place, Advanced – Pete Townsend
  • 3rd Place, Advanced – Cass Moeller

AAC Queensland State Competition 2014 – Watts Bridge, QLD

  • 1st Place, Graduate – Matt Smith
  • 2nd Place, Sportsman – Tim Greaves
  • 1st Place, Advanced – Peter Townsend
  • 2nd Place, Advanced – Cass Moeller

AAC South Australian State Competition 2014 – Murray Bridge, SA

  • 1st Place, Advanced – Peter Townsend
  • 2nd Place, Advanced – Cass Moeller
  • 1st Place, Entry – Chris Izzo

 AAC Victorian State Competition 2014 – Tocumwal, NSW

  • 2nd Place, Advanced – Peter Townsend
  • 4th Place, Advanced – Cass Moeller

AAC National Competition 2013 – Temora, NSW

  • 2nd Place, Advanced – Peter Townsend
  • 2nd Place, Intermediate – Cass Moeller
  • 5th Place, Intermediate – Connie Greenberg
  • H/C, Sportsman – Geoff Fields
  • 10th Place, Sportsman – Tony Wilson
  • 2nd Place, Graduate – Tim Greaves
  • 3rd Place, Graduate – Moray Clowes

AAC New South Wales State Competition 2013 – Narromine, NSW

  • 1st Place, Entry – Matt Smith
  • 1st Place, Graduate – Tim Greaves
  • 1st Place, Intermediate – Cass Moeller
  • 1st Place, Advanced – Peter Townsend

AAC Queensland  State Competition 2013 – Watts Bridge, Qld

  • 2nd Place, Intermediate – Cass Moeller
  • 4th Place, Intermediate – Connie Greenberg
  • 2nd Place, Advanced – Peter Townsend

AAC South Australian State Competition 2013 – Murray Bridge, SA

  • 2nd Place, Intermediate – Cass Moeller
  • 3rd Place, Advanced – Peter Townsend

AAC Victorian State Competition 2013 – Tocumwal, NSW

  • 1st Place, Advanced – Brad Mulcahy
  • 4th Place, Advanced – Peter Townsend
  • 3rd Place, Intermediate – Cass Moeller
  • 4th Place (H/C), Sportsman – Geoff Fields
  • 3rd Place (H/C), Graduate – Tony Wilson
  • 1st Place (H/C), Entry – Tim Greaves

AAC National Competition 2012 – Tocumwal, NSW

  • 1st Place, Advanced – Brad Mulcahy
  • 4th Place, Advanced – Peter Townsend
  • 4th Place, Intermediate – Cass Moeller

AAC NSW State Competition 2012 – Temora, NSW

  • 1st Place, Advanced – Brad Mulcahy
  • 2nd Place, Advanced – Peter Townsend
  • 2nd Place, Sportsman – Cass Moeller
  • 2nd Place, Graduate – Geoff Fields
  • 3rd Place, Intermediate – Connie Greenberg

AAC Victorian State Competition 2012 – Tocumwal, NSW

  • 4th Place, Sportsman – Cassandra Moeller
  • 4th Place, Advanced – Brad Mulcahy
  • 5th Place, Advanced – Peter Townsend

AAC NSW State Competition 2011 – Temora, NSW

  • 2nd Place, Advanced – Peter Townsend
  • 3rd Place, Advanced – Brad Mulcahy
  • 3rd Place, Sportsman – Daniel Comarmond
  • 4th Place, Sportsman – Cassandra Moeller
  • 6th Place, Intermediate – Connie Greenberg

AAC Qld State Competition 2011 – Watts Bridge, Qld

  • 4th Place, Sportsman  – Cassandra Moeller
  • 4th Place, Advanced – Peter Townsend

AAC National Competition 2011 – Parkes, NSW

  • 1st Place, Intermediate – Brad Mulcahy
  • 4th Place, Intermediate – Connie Greenberg

AAC NSW State Competition 2010 – Temora, NSW

  • 2nd Place, Intermediate – Peter Townsend
  • 5th Place, Intermediate – Reggae Darley-Jones
  • 7th Place, Intermediate – Connie Greenberg